Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jun 25, 2020

„Kde ste boli doteraz, vy slušní a čestní prokurátori? - „Kde sme boli? Prokuratúra je monokratický systém. Akonáhle by som sa ozvala, hneď mi príde kontrola, previerky. Prečo by som to robila?“

Slovná prestrelka, ku ktorej došlo na prvej verejnej diskusii o zmenách voľby generálneho prokurátora na pôde parlamentu. Iniciátorom boli predkladatelia zákona. Diskutovať prišli okrem nich, mimovládneho sektora a akademickej obce aj samotní prokurátori.

Otváranie postu generálneho prokurátora aj neprokurátorom stále nevidia ako schodnú cestu. „Prokurátor pozná systém“, tvrdí Juraj Purgat z Rady prokurátorov. Ján Šanta z úradu špeciálnej prokuratúry si zas nevie predstaviť, ako by sa napríklad advokát vedel zo dňa na deň prestúpiť na „opačnú bariéru“.

Oceňujú však možnosť, ktorú im navrhovaná norma dáva, že môžu nominovať kandidátov.

Vládna väčšina však volá po „zásadnej zmene“. Hovorí o potrebnej očiste inštitúcie, po tom, ako sa po vražde Jána Kuciaka prevalili informácie napríklad o komunikácii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom, či nahrávky priamo z kancelárie prvého muža prokuratúry. Prezidentka Zuzana Čaputová nedávno pripravovanú voľbu označila za „lakmusový papier“ prechodu od postkomunistickej éry do silného právneho štátu.

Dlhšia prax, verejné vypočutie v parlamente, požiadavka bezúhonnosti a osobnej integrity, no aj nejasné podmienky pre odvolanie šéfa prokuratúry, ktoré podrobil kritike aj samotný premiér Matovič. To všetko ešte bude predmetom diskusie, zákon ide do druhého čítania už na júlovej schôdzi.

Trestná činnosť ako cesta k veľkým majetkom a bohatstvu? Účelové prepisovanie domov či iného majetku, ktorý si pamätáme napríklad pri kauzách typu Bašternák? Prekaziť to má nový zákon o účinnejšom zaisťovaní majetku z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Počíta rovnako s novým úradom, ktorý by zhabané majetky spravoval.

A pozrieme sa opäť na východ Slovenska. Tour de východ pokračuje aj objavovaním „hobitích“ domov.

Moderuje Jaroslav Barborák.