Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Oct 25, 2022

Je to málo, ale v rámci našich národných možnosti je to umenie možného. To je pohľad Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení na vládnu pomoc firmám v energokríze. Viceprezident AZZZ Rastislav Machunka vyzval poslancov k schváleniu budúcoročného rozpočtu pretože provizórium by bolo podľa neho katastrofou..   

Vláda odhalila podrobnosti plánu ako mieni pomôcť podnikom v energokríze. Vládnym plánom je zastropovanie cien oboch kľúčových komodít a 80 percent spotreby nad zastropované ceny by firmám následne preplácal štát. V prvom kvartáli budúceho roka na to chce vláda vyčleniť pol miliardy, v tomto roku by išlo na pomoc firmám 300 miliónov. Budúcoročná kompenzácia je však podmienená schválením rozpočtu, na to ale menšinová vládna koalícia zatiaľ nemá v parlamente zaistenú dostatočnú poslaneckú podporu.

Budú tieto kompenzácie podnikom stačiť a premietnu sa zvýšené náklady za energie, a to aj napriek vládnym kompenzáciám, i do cien pre nás spotrebiteľov? No a napokon, čo ak rozpočet v parlamente neprejde a zavládne takzvané provizórium?  Témy pre viceprezidenta AZZZ Rastislava Machunku

Briti majú opäť nového premiéra. Rishi Sunak sa stane tretím britským premiérom za ostatných 7 týždňov a nahradí Liz Truss. V druhej časti dnešného podcastu budete počuť odborníka na britský politický systém a dekana Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Branislava Kováčika. 

Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Adam Oleš a Braňo Dobšinský