Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Nov 9, 2022

Parlament schválil úpravy v súkromných dôchodkoch. Druhému pilieru naordinoval presun úspor do výnosnejších fondov, ktoré by ich mali lepšie zhodnotiť. Účasť v systéme bude automatická, bude však z neho možné vystúpiť; zmenia sa pravidlá pre výplatu dôchodkov a zdaní sa jednorazový výber. So zmenami zákon počíta už od budúceho roka. A pozrieme sa na ne s dôchodkovým expertom z Plánu obnovy Jánom Šebom.

 

„Táto oprava systému druhého piliera má v sebe potenciál priniesť raz takú hodnotu úspor či výšku dôchodku“, tvrdí dôchodkový expert. Podmienkou je, že si človek bude sporiť podľa tejto predvolenej investičnej stratégie počas celej svojej kariéry.

 

„Pravdepodobnosť, že v indexových akciových fondoch budete mať nasporené viac, ako by ste sporili len v dlhopisových, je nad 98%“, približuje Šebo.

 

V podcaste vysvetlíme aj ďalšie zmeny: návrat automatického vstupu do systému, úplne novú architektúru výplatnej fázy, zdanenú možnosť jednorazového výberu dôchodkových úspor i zmeny v oblasti poplatkov.

 

V druhej časti podcastu sa pozrieme na prípad, keď ministerstvo práce a Sociálna poisťovňa propagujú súkromnú stránku rezortného ministra Milana Krajniaka. Ján Ivančík z Transparency International Slovensko hovorí, že „z etického hľadiska je to vysoko problematické“.

 

Čo na to minister Milan Krajniak? Aj to sa dozviete v dnešnom podcaste.

 

Pripravilil ho Jaroslav Barborák a Denisa Žilová.