Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jul 24, 2023

Slovenskí turisti z Rhodosu cez víkend smerovali domov a slovenskí hasiči na Rhodos. Grécka dovolenková destinácia zažíva obrovské lesné požiare a evakuáciu. Najnovšie evakuujú už aj časti iných ostrovov ako Korfu alebo Eubója. Požiare tohto typu sú čoraz častejšie – a klimatológovia už roky upozorňujú, že toto je nová realita, na ktorú musíme byť pripravení. Podľa expertov to hrozí aj Slovensku.

Dovolenkové destinácie na juh od nás budú z hľadiska požiarov čoraz rizikovejšie, zhodujú sa klimatológ Pavol Faško zo SHMÚ a krajský šéf bratislavských hasičov, plukovník Dušan Timko. Klimatické zmeny totiž prinášajú sucho a teplo. V takýchto podmienkach stačí zahodiť nedohoretú cigaretu a môže vzniknúť obrovský požiar, s ktorým budú stovky hasičov bojovať niekoľko dní.

Rizikové sú aj opekačky, ktoré sú práve preto aj aktuálne v niektorých oblastiach Slovenska zakázané pod hrozbou pokuty.

Požiare totiž hrozia aj našim lesom. Pri súčasných klimatických podmienkach je totiž podľa Dušana Timka len otázkou času, kedy podobná katastrofa ako teraz v Grécku postihne napríklad aj Tatry.

Čo s tým? Ak znížime emisie, efekt to prinesie až o desiatky rokov. Aktuálne sa teda musíme pripraviť na to, že rozsiahle požiare budú aj naša realita.

 

Nahrával Peter Hanák.