Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Apr 27, 2023

 

Prvý máj – tento rok to nebude len sviatok práce, ale aj čas na zmeny v súkromných dôchodkoch, ktoré sú výsledkom práce. Tzv. predvolená investičná stratégia pre lepšie zhodnotenie úspor. Dôchodkový expert Ján Šebo v nej vidí potenciál. „Má potenciál priniesť raz takú hodnotu úspor, resp. výšku dôchodku, ako keby si sporil výlučne v dlhopisovom fonde“, tvrdí.

 

Druhou májovou zmenou je automatický vstup do druhého piliera pre všetkých nových účastníkov sporenia. Podľa Lucie Haraštovej zo Sociálnej poisťovne sa bude týkať „prvopoistencov, teda tých, čo vstúpili prvýkrát do systému sociálneho zabezpečenia“. Do dvoch rokov budú môcť ale vystúpiť.

 

Čo treba o týchto zmenách vedieť? Dozviete sa práve v dnešnom podcaste. Poradné hlasy rozšíri ešte Miroslav Kotov z asociácie dôchodkových správcov.

 

Ešte predtým krátky prehľad správ:

 

Pri banskom nešťastí v Novákoch začala polícia trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Výbuch metánu zranil deväť baníkov, štyria sú pritom s rozsiahlymi popáleninami v kritickom stave pod dohľadom lekárskych tímov.

 

Kauza Fatima, v ktorej je obžalovaná bývalá štátna tajomníčka Smeru Monika Jankovská, sa sťahuje už na tretí súd. Tento raz do Žiliny. Rozhodol o tom Najvyšší súd a prípad odňal okresnému súdu v Trenčíne.

 

Na portáli Aktuality.sk si možete prečítať aj rozhovor so šéfom kampane Sulíkovcov. Vyzul saskárov a zmenil im značku. Prečo? Odpovie Marek Prchal.

 

Investigatívny novinár Martin Turček zas poodhaľuje zaujímavé pozadie vyše 500miliónovej výstavby bytov v Bratislave, za ktorým stojí brat poslanca Borguľu.

 

Májovým dôchodkovým zmenám predchádzali januárové. Zmenili poplatky, zrušili akceptačné listy pri zmene správcovskej spoločnosti, či stanovili novú výšku príspevkov do druhého piliera. Aktuálne predstavujú 5,5 percenta hrubej mzdy.

 

V júli sa zas začne presun úspor podľa spomínanej predvolenej investičnej stratégie. Cieľom je ich vyššie zhodnotenie.

 

Podcast pripravil Jaroslav Barborák.