Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jul 26, 2022

Vraciame sa k ľudáckym tradíciám. Slovenským konzervativcom opäť hrozí, že ich, tak ako za Tisa, zhltnú radikáli, varuje sociológ Michal Vašečka. Menšinovej vláde dáva po odchode SaS do opozície, životnosť týždne, maximálne mesiace. A je riešením úradnícka vláda? No a pozrieme sa aj na kvalitu našich vysokých škôl.

Slovensko smeruje k politickému patu. SaS chce vládu bez Igora Matoviča, čo však OĽaNo striktne odmieta. Premiérovi Hegerovi tak hrozí, že sa už v septembri ocitne v pozícii vládcu bez oficiálnej podpory parlamentnej väčšiny. Vládnuť sa dá i tak: Veď napokon si to už v praxi vyskúšala aj druhá dzurindova vláda stojaca na podpore exmečiarovcov či exkomunistov. Aké je to vládnuť v menšine a aká môže byť cena za vládnutie s podporou liberálov alebo naopak, extrémistov a konzervatívcov, a je možné v prípade zlyhania politikov sa uchýliť k modelu takzvanej úradníckej vlády? Téma pre sociológa Michala Vašečku a ústavného právnika Mariána Gibu.

Druhou témou dnešného podcastu sú výsledky prestížneho rebríčka svetových vysokých škôl. Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského sa umiestnili na chvoste rebríčka. Prečo máme v rebríčku len dve slovenské univerzity? O tejto téme sa kolega Adam Oleš rozprával s odborníčkou na oblasť vysokého školstva a poradkyňou premiéra Eduarda Hegera Renátou Hall.


Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Adam Oleš a Braňo Dobšinský