Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jul 25, 2022

Minulý týždeň zasiahli Európu, vrátane Slovenska extrémne horúčavy. Pozreli sme sa na to, čo sa deje v našom tele, keď sme vystavení vysokým teplotám a či sa dokážeme takému počasiu časom prispôsobiť. 

Záchranár a šéf asociácie záchraniek Matej Polák opisuje, že horúčavy zvyšujú nároky ľudského tela na jeho bežné fungovanie - a dá sa to prirovnať k športovej aktivite.

„Pre človeka, ktorý vydrží bežnú športovú aktivitu, to nie je problém, ale môže to byť problém pre ľudí, ktorí majú zdravotný stav taký, že by nezvládli ani športovú aktivitu. Pre nich môžu byť teplá takým stresom a námahou pre ich organizmus, že jednoducho skolabujú,” tvrdí

Počas minulého týždňa mali viacero výjazdov ku kolapsom z tepla. 

Severné Macedónsko a Albánsko pristúpili k rokovaniam s Európskou úniou o spoločnej budúcnosti. Úspešnosť rokovaní je však podmienené zmenou ústavy Severného Macedónska podľa predstáv Bulharska. Je správne, aby jedna krajina žiadala druhú o zmenu ústavy? Kto a ako na celom spore medzi krajinami najviac profituje? Dodrží Severné Macedónsko záväzok zmeniť ústavu? Tieto otázky sa pýtala Denisa Žilová v druhej téme podcastu europoslanca Vladimíra Bilčíka.

Podcast pripravili Denisa Hopková a Denisa Žilová.