Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Feb 23, 2021

Rok 2020 bol spolu s rokom 2016 najteplejší za posledných 140 rokov. Ročné obdobia boli, s výnimkou jari, výrazne teplotne nadnormálne. Dnes to oznámili meteorológovia zo SHMÚ. Čo môžeme čakať v budúcnosti vo svete, ale napríklad aj na Slovensku? V podcaste sme sa o tom rozprávali s klimatológom Jozefom Pechom

“V súčasných klimatických podmienkach napríklad Komárna, Bratislavy budeme mať o necelých tridsať rokov klimatické podmienky, ktoré sú skôr dnes typické pre stred Talianska, pobrežie Jadranského mora, Chorvátsko. A v horších suchších rokoch to bude pravdepodobne veľmi pripomínať niektoré oblasti Grécka,” opisuje v dnešnom podcaste klimatológ.

Poslanci by mali zrejme zajtra v parlamente rozhodnúť, či sa predĺži núdzový stav na Slovensku. Niektorí poslanci upozorňovali, že tento návrh nemusia podporiť - hovorilo sa tiež, že SaS a Za ľudí prídu na koaličnú radu s požiadavkami, pri splnení ktorých zahlasujú za potvrdenie núdzového stavu. Ako budú teda spomínané koaličné strany hlasovať? Rozprávali sme sa o tom s Andreou Letanovskou (Za ľudí) a Janou Bittó Cigánikovou (SaS).

Čo by nasledovalo, ak by poslanci nepredĺžili núdzový stav? V podcaste odpovedá ústavný právnik Vincent Bujňák.

Moderuje Denisa Hopková.