Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jun 28, 2023

Poslanci dnes predčasne ukončili schôdzu bez toho, aby prerokovali množstvo návrhov zákonov. Bývalá koalícia tak nesplní niektoré svoje predvolebné sľuby – napríklad o hmotnej zodpovednosti politikov. Parlament hodil do koša aj prácu viac ako stovky odborníkov a troch ministrov na trestnom zákone. Slovensku pre to hrozia sankcie z EÚ.

Veľká reforma trestného práva obsahovala napríklad zmiernenie trestov za marihuanu alebo drobné krádeže. Okrem iného mala tiež zaviesť novinky týkajúce sa Európskej prokuratúry. Tie je Slovensko povinné zapracovať, inak nám hrozí infringement a pokuty. Ak poslanci nezvolajú mimoriadnu schôdzu, do volieb sa to už nestihne. Po voľbách sa bude musieť celý legislatívny proces v parlamente začať od bodu nula.

Podľa odborníkov z oblasti trestného práva na to môžu doplatiť ľudia, ktorí budú medzitým odsúdení na dlhoročné tresty za malé množstvo marihuany, alebo pri akomkoľvek čine, kde bola spôsobená škoda. Podľa profesora trestného práva z Právnickej fakulty UK Jozefa Čentéša, ktorý je spoluautorom tohto návrhu zákona, tento postup poslancov v podstate betónuje alarmujúci stav našej justície, ktorá vyrába recidivistov.

V dnešnom podcaste Aktuality Nahlas budete počuť poslancov z celého politického spektra, napríklad Petra Pellegriniho (Hlas), Richarda Sulíka a Máriu Kolíkovú (SaS), či Igora Matoviča (OĽaNO).

 

V parlamente nahrával Peter Hanák.