Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jul 28, 2022

Fašizmus plus rasová čistota je nacizmus, Maďarsko tak vykročilo cestou nacizmu, hodnotí nedávny orbánov prejav spisovateľ Arpád Soltész. Podľa neho môže ísť o snahu odpútať pozornosť od zhoršujúcej sa ekonomiky, Orbán ale môže mať i ambíciu stať sa lídrom akejsi fašistickej internacionály. Máme sa báť orbánovej stávky na Putina a ako dopadol stret fanúšikov Fradi a Slovana?

Náš južný sused hnedne čoraz viac, najnovšie jeho nekorunovaný imperátor Viktor Orbán siahol dokonca až k rasovým teóriám, ktoré v minulosti dôsledne a za nesmierne krvavú cenu zdiskreditovali nemeckí nacisti. Maďarský premiér sa zároveň ostro vymedzil voči prakticky celoeurópskemu konsenzu v prípade podpory Ukrajiny napadnutej putinovým Ruskom. Ak s tomu pripočítame ešte i neustále oživovaný trianonský komplex, ktorý doteraz rojčí o obnove veľkého Uhorska, neodbytne sa nám začne vynárať otázka: Máme sa Maďarska pod vedením Viktora Orbána báť? Kam teda náš južný sused smeruje, a kam je až schopný zájsť? Môžu mať tieto orbánovské teórie podporu Maďarov a čo tí naši Maďari žijúci na území Slovenska? Témy pre spisovateľa a publicistu Arpáda Soltésza.

V druhej časti nášho dnešného podcastu sa poohliadneme za včerajším futbalovým stretom budapeštianskeho Ferenczvárosu s bratislavským Slovanom. Hoci bol zápas zaradený medzi vysoko rizikové, žiaden konflikt nenastal, no rivalita slovenských a maďarským ultras nebola, a ani nie je, iba o športe. S redaktorom ŠPORTu.sk Jánom Jasenkom sa o tom porozprával kolega Adam Oleš.

Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Adam Oleš a Braňo Dobšinský.