Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jun 24, 2021

Štátna korupcia či bezzubosť zákonov? Otázka, ktorú otvára aktuálny prípad bezpečnostnej služby Lama.sk So štátnou Slovenskou poštou najnovšie uzatvorila rámcovú zmluvu za viac ako deväť miliónov eur na stráženie jej objektov. Niekdajší premiér a šéf Smeru Robert Fico to označil za „štátnu korupciu“, nakoľko za Lamou je vo vlastníckej štruktúre Ľudovít Makó, niekdajší šéf kriminálneho úradu Finančnej správy, ktorý dnes svedčí proti viacerým veľkým rybám vrámci káuz Očistec či Mýtnik. Náš Martin Turček z investigatívy Aktualít však prišiel s ďalšími zisteniami – z obchodu so štátnou Poštou profituje nielen Lama ale aj kontroverzný Bonul Bodorovcov. Naviac problémy im môže narobiť aj štátny register firiem obchodujúcich so štátom.

 

V druhej časti podcastu sa pozrieme na Deň obetí komunistikého režimu. Tri dekády po Novembri’89 si ho na Slovensku pripomíname prvýkrát.

 

„Vy máte moc,ale my pravdu“. Veta, ktorá prerástla v odkaz generáciám. Vyslovil ju väzeň komunistického režimu Silvester Krčméry, ktorého komunistická mašinéria súdila len preto, že ako medik e lekár pôsobil aj ako náboženský aktivista. Po troch rokoch vyšetrovacej väzby, z čoho strávil na samotke 14 mesiacov – dostal 14ročný trest za vlastizradu. Jeho veta o kontraste moci a pravdy zaznela práve 24. júna 1954 pred vojenským súdom v Trenčíne. A práve tento deň sa u nás prvýkrát v histórii slávi ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Čo si ním pripomíname a prečo – na to sa pozrieme s Františkom Neupauerom, predsedom OZ Nenápadní hrdinovia a historikom Ústavu pamäti národa.

 

Moderuje Jaroslav Barborák.