Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Mar 29, 2022

„Najväčšou škodou je, že na vojnu neexistuje aspoň tak efektívne účinná vakcína ako na koronavírus. Veľmi by sme ju potrebovali“ – slová matematika Richarda Kollára z platformy Veda pomáha. Napriek sile vojny tu však aj podľa neho covid zostáva a stále si berie svoju daň.

 

 

Kde sme v aktuálnej vlne ďalšieho podvariantu omikronu a ako reagujú dáta na uvoľnené opatrenia?

 

Vyše 6500 nových pozitívnych pri vyše 15tisíc testoch, v nemocniciach 2205 hospitalizovaných, 19 nových obetí – aj keď je táto štatistika nič v porovnaní s vojnou na Ukrajine, predsa len je správou o tom, že Covid tu stále je a to aj napriek prakticky „rozpusteným“ opatreniam. Ako sa na jeho vývoj pozerať v kontexte správ napríklad zo Šanghaja, kde je odvčera najrozsiahlejší lockdown od začiatku pandémie na území Číny, či správ z Nemecka, kde rastie počet prípadov – údaje z dnešného rána hovoria o takmer 240tisíc nových prípadov (sedemdňová incidencia je na úrovni 1703).

 

„Momentálne vidíme pozitívne trendy, ktoré ukazujú dáta z testovania a je možné, že vrchol vlny podvariantu BA2 už máme za sebou“, tvrdí matematik Richard Kollár. Prejaviť by sa to malo podľa neho v najbližších týždňoch aj na poklese hospitalizovaných na covid.

 

 

V druhej časti podcastu sa pozrieme na stále živú kauzu ruskej špionáže u nás. Aktuality.sk získali video, ktoré zachytáva Pavla Bučku obvineného z vyzvedačstva a prijímania úplatku s mužom, ktorý mal pracovať pre ruské veľvyslanectvo. Ponúkneme jeho analýzu - s generálom vo výslužbe a bezpečnostným expertom Pavlom Mackom.

 

Podcast pripravili Denisa Hopková a Jaroslav Barborák.