Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jan 28, 2022

Omikron vlna na Slovensku naberá na sile - napríklad len za včera pribudlo vyše 14-tisíc prípadov. Čo nás čaká v najbližších dňoch v nemocniach a mimo nich? A naozaj môže variant omikron znamenať koniec pandémie? V podcaste sa rozprávame so zdravotníckym analytikom Martinom Smatanom.

„V iných krajínach, ako sú Spojené štáty či Nový Zéland sme mohli pozorovať, že počas vrcholoch vĺn boli hodinové rady na PCR test a ľudia dostávali termíny o desať či dvanásť dní, čo je irelevantné a je to riziko, ktoré hrozí aj u nás," hovorí v podcaste Smatana.

Podľa známeho analytika môžeme budúci týždeň očakávať vysoký nárast počtu infikovaných covidom. „Odhad na základe prípadov z iných krajín, či to bolo v Anglicku alebo vo Francúzsku, sa infikovalo päť až desať percent populácie za týždeň. Keď to prepočítame na naše čísla, tak to môže byť niekde okolo 50-tisíc infikovaných denne. Otázka je, či ich všetkých stihneme pri našich testovacích kapacitách zachytiť."

V druhej téme podcastu sa pozrieme na to, že v rokoch 2017 a 18 došlo na rezorte vnútra k skartovaniu dokumentov o príslušníkoch komunistickej štátnej bezpečnosti. Podľa medializovaných informácií rezort pod vedením Roberta Kaliňáka zničil tisíce personálnych spisov príslušníkov tajných zložiek, ktoré sa podieľali aj na represiách komunistického režimu proti občanom.

Ústav pamäti národa, ktorý o dokumenty žiadal, podal preto trestné oznámenie a požiadal prokuratúru o preverenie skartácie. Prečo majú tieto dokumenty takú hodnotu a mohlo ich zničenie niekomu pomôcť? Téma pre Michala Mikloviča, vedúci oddelenia dokumentácie ÚPN. 

Moderuje Denisa Hopková. Druhé tému nahrával Jaroslav Barborák.