Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Aug 25, 2022

Bezodkladná demisia vlády a skrátenie volebného obdobia referendom či obyčajným uznesením parlamentu. Referendový projekt opozičného Roberta Fica a jeho Smeru. Nazbierali preň vyše 400tisíc podpisov. Ústavní právnici však už teraz vznášajú pochybnosti.

 

Budete počuť Vincenta Bujňáka z Právnickej fakulty UK v Bratislave.

 

Referendová otázka sa dotýka len jednej konkrétnej situácie, demisie konkrétnej vlády“, vysvetľuje Bujňák. Pripomína pritom nález ústavného súdu z júla minulého roka, v ktorom sa hovorí o „požiadavke na generalitu práva“, teda aby postihovalo celú škálu problémov.

 

Nie predčasné voľby, ale hľadanie podpory a politická kortešačka vo vodách Hlasu a exkotlebovcov. O tom má byť Ficov referendový projekt podľa Petra Bárdyho, komentátora Aktualít.

 

Ficov Smer-SD nemá veľký koaličný potenciál. Neviem, kto okrem Republiky by dnes s ním šiel“, vysvetľuje Bárdy. „Nepredpokladám, že by to bol Peter Pellegrini“, dodáva. „Pellegrini zažil množstvo ponižovania a znevažovania zo strany Fica“, tvrdí.

 

Bez koaličného potenciálu Fico nezastaví vyšetrovania, nemôže ich zmariť“, vysvetľuje šéfredaktor Bárdy. To by mohol urobiť iba prípadnou účasťou v budúcej vláde, čomu politická realita nateraz podľa Bárdyho nenasvedčuje.

 

A to má byť aj logika jeho „referendového projektu“: mobilizovať verných a zaujať priaznivcov Pellegrinovho Hlasu či exkotlebovcov.

 

Podcast pripravili Jaroslav Barborák a Adam Oleš.