Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jan 27, 2022

Vladimír Putin je „silovik“, nie politik, nezávislá Ukrajina preňho neexistuje, tvrdí analytik Karel Hirman.

 

Zastavia Putina sankcie?

 

Karel Hirman poukazuje na to, že Vladimír Putin nie je klasický politik západného strihu. Do politiky prestúpil zo silových zložiek štátu, ako bývalý príslušník ruskej tajnej služby KGB. „On je ‚silovik‘ – vysvetľuje Hirman. „Ich logika a prístup k svetu je úplne iný. A vo vzťahu k Ukrajine zvlášť. Tá pre nich ani neexistuje“, dopĺňa.

 

Naviac, sankcie pre Putina s mentálnou výbavou muža silových zložiek podľa Hirmana nepredstavujú hrozbu. „Spoločnosť má pod totálnou kontrolou a vie potlačiť akýkoľvek protest už v zárodku“, tvrdí analytik.

 

Je teda stret so západnými mocnosťami neodvratný?

 

Podľa Karla Hirmana v tejto otázke je dôležitý jednotný postoj západných mocností. „Takýto jednotný postoj si silovici v Kremli všímajú a zásadným spôsobom ovplyvňuje ich postup“, tvrdí analytik.

 

Proti „násilnému scenáru“ Moskvy tak podľa Hirmana hrá jednotný postoj západných mocností, jednota a odhodlanosť Ukrajincov brániť svoju vlasť a fakt, že vojnu nechce ani samotná ruská spoločnosť. „Ťažko sa vám ide do vojny, ak nemáte podporu značnej časti obyvateľstva“, tvrdí.

 

V druhej časti podcastu sa pozrieme aj na to, ako nám škodia kauzy. Len prípad Dobytkár, ktorý je o korupcii pri agrodotáciách, Slovensko pripravil o vyše šesť miliónov eur. S Martinom Odkladalom, ekonomickým reportérom portálu Aktuality.sk.

 

Na podcaste spolupracovali Jaroslav Barborák a Denisa Hopková.