Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Apr 27, 2021

Téma predlžovania núdzového stavu je opäť na stole - potrebujeme ho ešte alebo nie, ak sa nám zlepšuje aj epidemiologická situácia? Pýtali sme sa na to poslancov, vedca, ale aj právnika.

Vyzerá to, že ani koalícia na neho nemá jednotný názor. Kým napríklad strany Za ľudí a  SaS hovoria, že zrejme predĺženie núdzového stavu nepodporia, ak to príde do parlamentu, v OĽaNO to vidia inak.

Aká je teda dohoda v koalícii? Budete počuť Juraja Šeligu zo Za ľudí. „Keď nám čísla spadnú, tak sa to zruší skôr, ak by sa to nezrušilo a čísla sa budú zlepšovať a príde to do parlamentu, tak v takom prípade už nebudeme podporovať núdzový stav,” tvrdí Šeliga.

SaS hovorí, že pripravuje aj novú novelu o hospodárskej mobilizácii, ktorá by mohla núdzový stav nahradiť. Budete počuť Janu Bitto Cigánikovú.

 V hnutí OĽANO nevidia dôvod na to, aby sa spochybňovalo predlžovanie núdzového stavu a chcú sa riadiť odporúčaním pandemickej komisie. „Radšej sa riadiť odborníkmi, než sa možno snažiť zaľúbiť ľuďom, tak trochu populisticky, a ignorovať to,” myslí si poslanec Andrej Stančík.

Na núdzový stav sme sa pozreli aj s odborníkmi - potrebujeme ho z epidemiologického hľadiska? Odpovie matematik Richard Kollár. Pýtali sme sa ho aj či má večerný zákaz vychádzania zmysel. 

Po právnej stránke sa na núdzový stav v podcaste pozrie ústavný právnik Vincent Bujňák.

Moderuje Denisa Hopková.