Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Jul 29, 2022

Vláda plánuje zriadiť Klimatický fond pre pôdu. Ten by mal podporovať farmárov či lesníkov, aby zvyšovali schopnosť pôdy zadržiavať vodu. Fond by mal odštartovať už na budúci rok a vláda naň chce vyčleniť až 150 miliónov ročne. Zvýši to cenu vody? Matoviča vymenil za Sulíka. Prečo poslanec Krúpa zmenil politické tričko?

Slovensko začalo v ostatných rokoch sužovať enormné sucho. Vysychajú potoky, vysychajú rieky no a znižujú sa aj hladiny podzemných vôd. S istou mierou hyperbolizácie by sa dalo povedať, že názov známej rozprávky: „Soľ nad zlato“ sa tak ľahko môže zmeniť na rozprávku s názvom: „Voda nad zlato.“ Prognózy pritom veštia, že klimatické zmeny sú už na prakticky nezadržateľnom postupe a lepšie to už azda ani nebude. Alebo to predsa len lepšie byť môže a dá sa vysychanie Slovenska ešte zvrátiť?

Odpoveďou je zásadná zmena prístupu k hospodáreniu s vodou. Jedným z riešení je podľa vlády aj zmena motivácii farmárov, lesníkov, záhradkárov no i developerov či samospráv a to prostredníctvom Klimatického fondu pre pôdu.

Ešte predtým sa však pozrieme na politický prestup roka, v ktorom výrazná tvár OLANO, poslanec Juraj Krúpa zmenil politické farby a dal sa k Sulíkovcom. Oslovila ho kolegyňa Denisa Žilová. A zhodnotí to i politológ Grigorij Mesežnikov.

Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Denisa Žilová a Braňo Dobšinský.