Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Mar 25, 2022

História nás učí, že agresívna politika sa nikdy nezastaví, pokiaľ je úspešná ide vždy ďalej. Masaker sa dá potlačiť iba silou, Západ by sa mal na Ukrajine angažovať aj vojensky. Napríklad humanitárnymi konvojmi. Tvrdí to exminister obrany Ivan Šimko.

 

Už je to viac ako mesiac čo putinovo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu a jeho armáda tam deň čo deň bombarduje mestá, zabíja civilistov a spôsobuje masívnu utečeneckú vlnu. Symbolom humanitárnej katastrofy, nie nepodobnej vojnovému Leningradu, sa stalo mesto Mariupoľ. A čo my, teda Západ? EÚ i NATO síce putinova invázia bezprecedentne zomkla, reakcia je však zatiaľ v rovine ekonomických sankcií, humanitárnej pomoci a dodávok zbraní pre Ukrajinu. Priamemu zapojeniu sa do konfliktu sa Západ úzkostlivo vyhýba. Viacero expertov i politikov to považuje za hrubú chybu. Patrí medzi nich aj bývalý minister obrany Ivan Šimko. Prečo je podľa neho našou doslova mravnou povinnosťou zasiahnuť na Ukrajine aj vojensky? Nevyvolá to vojenskú reakciu Ruska a neuchýli sa napokon Putin aj k jadrovému kufríku? No a kedy bude čas sadnúť si k mierovým rokovaniam?

No a konflikt sa vedia aj o duchovnú interpretáciu vojny, zatiaľčo ruská pravoslávna cirkev putinovu agresiu legitimizuje, pápež František ju odsúdil. No a prichádza i so zasvätením Ruska a Ukrajiny Madone. Téma pre jezuitu Jozefa Bartkovjaka z Vatikánskeho rozhlasu.

Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a praje Braňo Dobšinský. Spoupracoval Jaroslav Barborák.