Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Sep 25, 2020

Alexander Lukašenko sa tento týždeň inauguroval, ale tajne a len v blízkom kruhu. Ako to prebiehalo, ako sa mu to podarilo a čo na to Bielorusi?

„Ľudia Lukašenkovu inauguráciu berú s nadhľadom a videli sme ich včera sa vyhlasovať za prezidenta v uliciach, na hlavy si dávali koruny. Aj to je reakcia bieloruskej spoločnosti, jednak ukazovať, že s inauguráciou nesúhlasia, na druhej strane aj ukazovať, že je to tak trochu predmet spoločenského výsmechu,” hovorí v našom podcaste reportérka redakcie Aktuality.sk Stanislava Harkotová.

Na čele krajiny ho nechce časť Bielorusov a tiež sveta, rovnako aj opozícia, no napriek tomu sa tajne inauguroval a zatiaľ to vyzerá tak, že nikam neodchádza. Prečo sa tak Lukašenko silno drží moci? A kto môže rozhodnúť o jeho konci?

„Myslím si, že budeme svedkami scenára, keď Rusi povedia Lukašenkovi, že my ťa podporujeme, ale ty to nezvládaš, takže začneš dialóg s opozíciou o zmene ústavy a nových voľbách. Rusi potrebujú čas na pripravenie svojich kandidátov, lídra, s ktorým budú môcť spolupracovať," hovorí v našom podcaste Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku

Stále nie je jasné čo bude s novelou o potratoch - vyzerá to ale tak, že časť koalície za ňu nebude hlasovať. Prečo? A ako by mohlo vyzerať finálne znenie novely? Budete počuť Andreja Stančíka z OĽaNO.

Moderuje Denisa Hopková, technicky spolupracovala Tatiana Škultétyová.