Preview Mode Links will not work in preview mode

NAHLAS |aktuality.sk


Oct 28, 2022

Slovensko čakajú prvýkrát v histórii spojené komunálne a župné voľby. Na to ako budú voľby prebiehať a ako majú voliči postupovať odpovie v podcaste šéfka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Príprava na voľby bola podľa Chmelovej náročná, bolo treba zabezpečiť dostatočný počet členovej volebnej komisie či venovať väčšiu pozornosť školeniam- Vysvetľuje tiež, aké riziká vidí pri voľbách a prečo sa zatvoria volebné miestnosti už o 20:00.

Napriek tomu, že ide o spojené voľby, účasť voličov na oboch voľbách nie je povinná. „Je na voličovi, či sa rozhodne voliť v obidvoch druhoch volieb, alebo sa nechá zapísať iba v jednom zozname voličov a bude voliť iba v jedných voľbách."

Dôležité je, aby sa volič nepoplietol a vložil správne hlasovacie lístky do správnej obálky a schránky.

Prečo sú tieto voľby dôležité a čo ukážu? Šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy hovorí, že voľby môžu byť obrazom toho, čo si ľudia myslia o súčasnej politike. Môže sa ukázať, či Slovensko volí viac extrémistov alebo nezávislých kandidátov a či niektoré koaličné alebo opozičné strany získavajú alebo strácajú niektoré posty v krajských mestách.

Podcast pripravili Denisa Hopková a Adam Oleš.